Universitatea Craiova 0-1 Steaua Bucureşti   1 comment

Craiova: Lung – Dănănae, Zoro, D. Lopes, W. Lopez – Prepeliţă, D.Stoica, Ologu – M.Costea, Subotic, F.Costea Steaua: Tătăruşanu – Bonfim, Galamaz, Geraldo, Brandan – Ricardo, Marinescu – Tănase, Dică, Nicoliţă – Bilaşco

• 90+3′

Final meci Fluier final, Steaua obţine prima victorie în retur, la capătul unui meci lipsit de spectaculozitate

• 90+3′

Lovitură liberă pentru Craiova de la 40 de metri, Gângioveanu centrează slab şi steliştii resping

• 90+1′

Mihai Costea trage de la 25 de metri, dar balonul se opreşte în blocajul steliştilor

• 85′

Centrare de pe partea dreaptă, Surdu reia din plonjon, balonul este însă deviat în corner. Lovitura de colţ se bate, Lung jr. reţine fără niciun fel de emoţie

• 84′

Schimbare la Steaua. Iese Dică, intră Surdu

• 82′

Gângioveanu trage din exteriorul careului mare, mingea trece puţin pee lângă

• 80′

Oltenii şi-au astâmpărat elanul din startul reprizei, meciul a intrat într-o stare de lâncezeală, niciuna dintre echipe nu şi-a mai creeat vreo situaţie periculoasă de poartă

• 77′

Prepeliţă rămâne întins pe gazon după un contact cu Ricardo. Jucătorul lui Nicolo Napoli acuză o lovitură la piciorul drept

• 75′

Schimbare Burdujan debutează pentru Steaua. Fostul jucător al Vasluiului intră în locul lui Cristi Tănase

• 73′

Cartonas galben Dănănae este şi el avertizat

• 69′

Schimbare Intră Bicfalvi, iese Marinescu

• 69′

Schimbare Iese Ologu, intră Gângioveanu

• 59′

Cartonas galben David Lopes galben

• 57′

Cartonas galben Prepeliţă vede cartonaşul galben pentru un fault din spate la Marinescu

• 56′

„Juveţii” au dominat acest debut de repriză secundă, elevii lui Napoli joacă în jumătatea Stelei. Ologu bate o lovitură liberă, Dorel Stoica reia mult peste

• 54′

Cartonas galben Egalitate la numărul de cartonaşe. Bănel Nicoliţă este avertizat

• 52′

Dorel Stoica trage în forţă de la 30 de metri, balonul se opreşte în Subotic, care se afla în off-side

• 50′

Oltenii pun presiune în acest debut de repriză, jucătorii lui Napoli hărţuiesc defensiva Stelei însă meciul se linişteşte după un fault în atac

• 49′

Bonfim ratează o intercepţie şi mingea ajunge în banda stângă, la Ologu. Mijlocaşul Ştiinţei urcă şi încearcă să centreze, dar balonul iese în corner

• 46′

Inceput repriza a doua

• 45′

Final prima repriza

• 43′

Lovitură liberă pentru Steaua de la 35 de metri, Brandan centrează la colţul lung, mingea sare din din umărul lui Galamaz la Dică, care se afla în off-side

• 41′

Cartonas galben Ologu face un meci foarte bun în această seară. Mijlocaşul Ştiinţei trece frumos de doi stelişti în partea stângă, dar simulează un fault şi este avertizat

• 39′

Contraatac al Stelei ce se anunţa foarte periculos, faza se termină în banda stângă, acolo unde Tănase pierde din nou balonul. Decarul Stelei are o evoluţie foarte slabă în această seară

• 37′

Lovitură liberă pentru olteni îi dă emoţii lui Lăcătuş, elevii săi revină însă şi resping

• 35′

Nicoliţă îşi încearcă şutul de la 30 de metri, mingea îl surprinde uşor pe Lung jr, care reuşeşte până la urmă să reţină

• 35′

Brandan centrează din corner, Bonfim apare la colţul scurt şi reia bine cu capul, mingea este respinsă în corner

• 34′

Dică ratează incredibil. Jucătorul Stelei a primit într-o poziţie extrem de bună, olteanii au avut impresia că a fost off-side şi s-au oprit, şutul lui Dică trece însă puţin pe lângă poarta lui Lung jr.

• 31′

Gol Steaua este cea care deschide scorul. Marinescu a centrat, Bilaşco a reluat dintre 3 jucători ai Ştiinţei, Lung jr. a respins greu în bară, dar balonul revine la vârful Stelei şi de această dată nu mai ratează

• 30′

O nouă oportunitate a oltenilor. Mihai Costea primeşte în careu, centrează într-un adversa, dar mingea revine la el. În faza a doua, juniorul familiei Costea a încercat un şut plasat, dar balonul trecut peste transversală

• 28′

Lovitură liberă pentru Craiova, Mihai Costea bate la colţul scurt, jucătorii Stelei reuşesc să respingă

• 27′

Marinescu recuperează un balon în careul mare, însă a venit din poziţie de off-side şi mingea trece din nou în posesia Ştiinţei. Jocul oltenilor pare a fi pe placul publicului, care îşi încurajează favoriţii

• 24′

Tănase încearcă să ia o acţiune pe cont propriu, trece în primă fază de un adversar, dar este în cele din urmă deposedat, în preajma careului mare

• 23′

Florin Costea are o nouă acţiune interesantă pe partea stângă, scoate la şut, însă într-o zonă în care nu era niciun coechipier. Bonfim pare a avea serioase probleme în a-l marca pe decarul Ştiinţei

• 20′

O nouă ocazie pentru Steaua, după acelaşi scenariu. Centrare Bonfim, reluare Bilaşco, care însă nu reuşeşte să prindă cadrul porţii nici de această dată

• 19′

Brandan încearcă o centrare, mingea ricoşează din adversar direct în corner. Zoro rămâne întins pe gazon, mingea lovindu-l într-o zonă sensibilă. Lovitura de colţ este lipsită de periculozitate

• 18′

Bonfim centrează periculos de pe dreapta, Bilaşco reuşeşte să obţină prim-planul, dar ratează lovitura de cap

• 16′

O noua ratare fenomenală în contul Ştiinţei. Mihai Costea se distrează în partea dreaptă, scoate în centrul careului pentru şutul fratelui său, care era nemarcat dar Florin ratează execuţia şi mingea se scurge pe lângă poartă

• 14′

Un nou corner pentru echipa din Ghencea, acelaşi Dică bate, de această dată la colţul scurt, steliştii pierd balonul şi Craiova pleacă pe contraatac

• 13′

Dică execută lovitura liberă, Lung jr. iese din poartă, însă Bonfim este mai rapid şi reia cu capul peste transversală

• 12′

Ocazie şi pentru Steaua. Bilaşco primeşte în careu, vârful venit de la Urziceni centrează, mingea iese în corner

• 11′

Corner pentru gazde, Mihai Costea încearcă o centrare la colţul lung, Tătăruşanu iese şi prinde fără probleme

• 10′

Steliştii au un uşor avantaj la capitolul posesie, dar „leii” sunt foarte periculoşi pe contraatac, în special pe partea stângă, acolo unde Florin Costea are o zi excelentă

• 9′

Bonfim trimite o centrare-covrig, nici Dică şi nici Bilaşco n-ajung însă la balon

• 7′

Atac poziţional al Stelei, jucătorii lui Marius Lăcătuş reuşesc mai multe pase din prima, Dică încearcă o pasă pe culoar, însă balonul se duce în aut de poartă

• 5′

Ocazie monumentală pentru Craiova. Fl. Costea primeşte foarte bine în stânga, îl depăşeşte în viteză pe Bonfim şi trage din unghi, mingea ricoşează din piciorul lui Tătăruşanu la 16 metri, de unde oltenii încearcă o nouă reluare, dar portarul stelist prinde

• 3′

Începutul de meci este destul de haotic, cele două echipe greşesc foarte des şi pierd balonul în situaţii simple

• 2′

Dică îl lansează în dreapta pe Nicoliţă, asistentul semnalizează însă poziţie afară din joc la extrema Stelei

• 1′

Prima fază importantă a meciului. Lovitură liberă pentru Ştiinţa de la aproximativ 35 de metri, lateral stânga, Mihai Costea trimite în careu, steliştii resping

• 1′

Inceput de joc Balaj fluieră startul partidei. Marius Lăcătuş a început cu Galamaz şi Geraldo în centrul apărării, Gardoş fiind lăsat pe bancă. Peste 10.000 de suporteri încălzesc atmosfera pe „Ion Oblemenco”. Temperatura în Craiova la ora aceasta este de -10 grade Celsius.În această repriză, Ştiinţa va ataca de la dreapta la stânga şi va avea lovitura de start